top of page

שמלת מעטפת - מה זה? מי המציא את זה? למי זה מתאים?

עודכן: 21 בפבר׳ 2020


שמלת מעטפת היא שמלה עם סגירה קדמית הנוצרת על ידי עטיפת חלק אחד של הבד על גבי השני, ונקשרת מסביב על קו המותניים. גזרה זו יוצרת מחשוף בצורת וי ומדגישה את הקימורים של הלובשת.

על אף שלעתים קרובות נטען כי דיאן פון פירסטנברג "המציאה" את השמלה בשנת 1974, ריצ'רד מרטין, לשעבר אוצר מכון התלבושות במוזיאון המטרופוליטן לאמנות, טוען כי בעת שעיצבה פירסטנברג את השמלה, זו כבר הייתה קיימת בין בגדי המעצבים אמריקאים, אולם נוטים לשייך לה את המצאת הגזרה בשל בחירתה של פירסטנברג בבדים סינתטיים נופלים ובעלי הדפסים אשר הבדילו את עבודתה מעיצובים קודמים.

מרטין מציין כי כבר במהלך השפל הגדול בארצות הברית, שמלות הבית הפופולריות נקראו "Hooverettes" וכולן היו בגזרה הידועה לנו היום בשם מעטפת. שמלות אלו עוצבו על ידי אלזה שייפרלי כבר בשנות השלושים וקלייר מקארדל בשנות הארבעים, ועיצוב זה של שמלת המעטפת הפך תוך זמן קצר לבסיס למגוון של שמלות.

השמלה של פירסטנברג לעומת זאת, היתה תמיד מאוד נשית, באורך מידי עד הברכיים, מבד ג'רסי נצמד, עם שרוולים ארוכים, והפכה מהר למאוד פופולרית. פירסטנברג מספרת שהגירושין שלה היוו עבורה השראה לעיצוב, ושהגזרה נוצרה לאפשר לנשים ליהנות מחופש מיני. ולפי ההגדרה שלה:

It’s easy, effortless, and on the go

זו השמלה הראשונה של פירסטנברג :

דיאנה ורילנד, העורכת האגדית של ווג, הכריזה על השמלה של פירסטנברג כלהיט וכך הגיעו שמלות המעטפת לשיא פריחתן לקראת סוף שנות ה -70, והעיצוב הפך להיות לסמל לשחרור נשים. בשנת 1976, הכריזה פירסטנברג שמכרה כבר מעל מיליון שמלות כאלו!

אחרי שלקחה הפסקה בשנות ה-80, חזרה פירסטנברג לתודעה ולקראת סוף שנות ה-90, זכתה שמלת המעטפת לפופולריות מחודשת, לאחר שזו הציגה קולקציה שלמה של שמלות כאלו, ומאז היא ממשיכה לכלול את השמלה בכל קולקציה. בשנת 2004 אפילו יצא לאור ספר המוקדש כולו לשמלות של פירסטנברג.

השמלה המקורית משנת 1974 מוצגת במוזיאון MOMA בניו יורק יחד עם עוד כ-100 דגמים אחרים המהווים אבני דרך באופנת המאה ה-20.

להלן תמונות מתוך התצוגות של פירסטנברג במהלך השנים:

אז למי זה מתאים?

כפי שהבנת, מדובר בגזרה אלמותית ועל זמנית ולכן היא מתאימה כמעט לכולן:

  • לאלו שהינן בעלות מבנה גוף שעון חול (בעלות היקף כתפיים זהה להיקף האגן ומותן מודגשת), תתאים גזרת מעטפת בהיותה מדגישה את הקימורים הנשיים. כזו שהינה בעלת מחשוף נדיב, מדגישה את המותן ועשויה בד שנופל ברכות.

  • לאלו שהינן בעלות מבנה גוף משולש הפוך (בעלות היקף כתפיים גדול יותר מהיקף האגן), תתאים שמלת מעטפת מאוד סקסית, צמודה במותן, נשפכת ובעלת נפח בחלק התחתון, במחשוף וי עמוק השוברת את מבנה הכתפיים הנערי.

  • לאלו שהינן בעלות מבנה גוף מלבן (בעלות היקף כתפיים, מותן ואגן זהים), זו השמלה המושלמת בהיותה מדגישה נשיות, בעלת מחשוף וי עמוק, ומדגישה את המותן. כדאי אף להדגיש את המותן עוד יותר עם חגורה צבעונית.

  • לאלו שהינן בעלות מבנה גוף אגסי משולש (בעלות היקף כתפיים קטן יותר מהיקף האגן ומותנים מודגשות), זה עשוי להיות קצת בעייתי כיוון ששמלה שמונחת עליך טוב באזור החזה עלולה להיות צמודה מידי בחלק התחתון ולהדגיש את האגן...

  • לאלו שהינן בעלות מבנה גוף תפוח (עגולות יותר באיזור הבטן), השמלה הזו לא בדיוק עבורכן. גזרת המעטפה ומיקום הקשירה נופל בדיוק על האיזור הבעייתי אצלכן ולכן תעשה את הפעולה ההפוכה. לעומת זאת, תוכלי ללבוש שמלת מעטפת בגזרת אמפיר, כזו שנקשרת מתחת לחזה ולא בקו המותן. זו דווקא תחמיא לך ותיצור אשליה של מותן צרה מתחת לחזה. כמובן שהמחשוף העמוק אף הוא יחמיא לך מאוד.

כפי שאת יודעת, מאז הגזרה ההסטורית של פירסטנברג עברו מעל ארבעה עשורים בהם נוצרו שמלות מעטפת רבות, מבדים שונים, באורכים שונים, הדפסים שונים ואפילו גזרות שונות שאינן בהכרח נופלות לחוקי הגזרה המקורית. אני בטוחה שתוכלי למצוא בין כל אלו גם משהו שיתאים לך.

את זוכרת מה אמרה פירסטנברג? It’s easy, effortless, and on the go

בהצלחה!

יש לך שאלה? רוצה להתייעץ?

מוזמנת לפנות אליי באהבה❤️

מרב

589 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Commentaires


bottom of page